header('Access-Control-Allow-Origin: https://www.hravameli.cz');

Zábavné tvoření s vařečkou – strašák

Už děti nebaví tvoření jen z papíru a volají o něčem neobvyklém? Mám pro vás výborný tip – strašák do zelí.

Výroba tohoto strašáka jim jistě udělá velikou radost. Pokud to děti bude bavit, můžete si vyrobit celou rodinku strašáků a pak s nimi hrát různé scénky, divadla a podobně.

Strašáky můžete vyrábět v zimě i v létě, na jaře či na podzim. Děti u této aktivity budou trénovat stříhání a lepení, proto je tvoření vhodnější pro předškolní a školní děti.

 

Příprava tvoření

Nejdříve si připravíme barevné papíry. Jaké zvolíte barvy, záleží čistě jen na vás, respektive na dítěti.

Vlasy 

Nastříhejte si cca 10-15 proužků cca 0,5cm široké a 8cm dlouhé. Dále si nastříhejte dalších 10-15 proužků kratších, cca 4cm. Delší proužky použijete na zadní část vařečky (strašákovy hlavy) a kratší použijete na ofinu.

Klobouk 

Položte vařečku na barevný papír (viz. fotka) a nakreslete klobouk. Poté ho vystřihněte a obkreslete ještě jednou. Obkreslením získáte 2 totožné tvary klobouku. Chceme, aby klobouk byl o trochu větší než vařečka. Samozřejmě záleží na každém, jaký klobouk si vyrobí, jestli špičatý, kulatý, hranatý, jestli bude klobouk dole rovný či zahnutý, zkrátka fantazii se meze nekladou.

.

Jdeme na to

Když máme vlasy a klobouk připravené, vrhneme se na samotnou výrobu.

vlasy

Vezmeme si vařečku a otočíme ji propadlou stranou nahoru. Na špičku vařečky postupně lepíme kratší proužky, které jsme si již předpřipravili a nastříhali. Jakmile je máme nalepené, otočíme vařečku vypouklou stranou nahoru a lepíme delší proužky. Jestli chcete mít proužky celé přilepené, nanášejte lepidlo přímo na ně. Jestli chcete, aby byly vlasy trochu rozevláté, dejte lepidlo na vařečku. Změřte si, kam až dosahují nastříhané proužky (vlasy) a lepidlo naneste pouze do jejich půlky. A jelikož je to strašák, tak jeden vlas může být krátký, druhý dlouhý, prostě čím víc mu to bude neslušet, tím lépe. A když se mu i na ofině objeví nějaký zub, tak to bude super.

klobouk

Když máme hotové vlasy, je potřeba přes ně nalepit klobouk. Lepidlo dáme z obou stran pouze na horní část vařečky a dáváme si pozor, aby pod ním vykukovala část ofiny. Potom naneseme lepidlo i na vnitřní stranu klobouku a přilepíme ho k sobě.

vizáž

Teď je čas vyřádit se s vizáží. Chcete, aby měl strašák vidět zuby? Namalujte mu je. Má vypadat jako pirát? Jedno oko mu přemalujte pirátskou páskou. Má mít na sobě nějaké šrámy, být špinavý, má se strašák mračit? Směle do toho. Toto všechno můžete buď namalovat (nejlépe fixou), nebo klidně vystříhat z barevného papíru (například vystřihnout 2 malá růžová kolečka a nalepit mu je jako tváře).

mašle

Poslední úkol je uvázání mašličky na krku. Přeci jen strašák bývá k vidění na polích a tam fouká vítr, tak ať nám nenastydne.

Tip pro vás:

  • Zkusila jsem dva druhy lepidla každý z nich má své pro a proti. S tuhým lepidlem se v daný moment lépe pracuje, nikde neteče a většinou se množství dá tak akorát. S tekutým lepidlem (použila jsem Herkules) je problém v tom, že trochu teče a jak dítě zmáčkne tubu, může dát lepidla více, než je žádoucí. Avšak druhý den, když je lepidlo zaschlé, drží Herkules lépe. Slepovala jsem jím k sobě klobouk a ten se díky tomu stal pevnějším, než kdybych ho lepila tuhým lepidlem.
  • Na mašli použijte nejlépe látkovou stužku, bude to vypadat lépe. Aby strašákovi nespadla, přilepte ji též lepidlem. Kdo má a nebojí se použít, může jí připevnit pomocí tavné pistole.
  • Nezapomeňte si při tvoření dát pod vařečku nějaké noviny. Protože mít od lepidla ušpiněný stůl není úplně to, co od tohoto tvoření žádáme

Tak co, bavila vás tato aktivita?

Další příspěvky