header('Access-Control-Allow-Origin: https://www.hravameli.cz');

Proč se slaví Halloween a co tvořit s dětmi?

Halloween - svátek, který je čím dál více oblíbenější. Co je tento den vlastně zač a proč tvořit s dětmi zrovna na Halloween?

Některými lidmi nenáviděný svátek, jinými zase milovaný. Je pravdou, že Halloween se uchytil nejvíce v USA, Kanadě, Irku a Anglii, ale pokud se chcete (hezky) bát, zanechte předsudků, že do České republiky nepatří a užijte si ho.

Mladší generace se novým zvykům nebrání, a proto i u nás tento svátek získává své zasloužené místo.

Halloween

Poslední říjnovou noc se Keltové loučili s létem. Končilo období hojnosti a byl čas na oslavy příchodu nového roku. Halloweenská noc je plná oslav, obrovských ohňů a masek, aby se lidé chránili proti zlým duchům.

Zvyky a tradice

V dnešní době je Halloween oblíben především u těch nejmladších. V tento den si na sebe oblečou nejrůznější strašidelné kostýmy a chodí od domu k domu, kde ťukají na dveře a se slovy trick or treat (koledu, nebo vám něco provedu – oblíbené je u dětí především pomalování auta, dveří domu, zubní pasta na klice,…) žádají od navštívených nějakou sladkost. V České republice se takto koledovat nechodí, ale co není, může být.

Tento svátek není jen o koledování. Znám je i díky dalším zvykům, jako je například dlabání dýní, u starších dětí je to vyprávění strašidelných historek, ve velkých městech jsou to halloweenské průvody se strašidelnými maskami.

Symboly Halloweenu

Mezi symboly Halloweenu patří již zmiňovaná dýně, dále pak například černá kočka, duchové, netopýři, pavouci. Prostě téměř cokoli, co je alespoň trochu strašidelné.

Tvoření s dětmi

Tento svátek nabízí nepřeberné množství nápadů na tvoření s dětmi. Můžete vybírat od jednoduchých tvoření až po ty náročnější. My vám tu ukážeme pár nápadů, díky nimž zaženete s dětmi nudu do kouta

Dlabání dýně

Netřeba více popisovat, určitě již každý moc dobře zná. Dýně se kolem šťopky rozřeže dokola, z čehož jsou pak vlasy. Pak již zbývá vnitřek dýně vydlabat lžící a vyřezat do dýně obličej. Dovnitř pak dáme svíčku a díváme se, jak krásně prosvítá skrz rozřezanou dýni.

Duch – svícen ze zavařovací sklenice

K jeho výrobě nám postačí jen pár propriet – zavařovací sklenice, gáza (obvaz), lepidlo, nalepovací oči, černá fixa. Sklenici pomažeme celou lepidlem, na které přilepíme spirálovitě gázu. Pak už tvoříme podle sebe. Můžeme duchovi udělat vlasy, můžeme na něj dát pavouka, nebo ho můžeme pomalovat červenou fixou, aby vypadal trochu hororově. Když do sklenice vložíme zapálenou svíčku, budeme mít krásný svícínek.

Duch z papírové utěrky

Toto tvoření je snad to nejjednodušší, co může být. Vezmete si polystyrenovou kuličku (pokud nemáte, udělejte si kuličku z novin), přikryjte ji kuchyňskou papírovou utěrkou a pod hlavou nějakým provázkem uvažte. Pak namalujte obličej a máte hotovo.

Další příspěvky