header('Access-Control-Allow-Origin: https://www.hravameli.cz');

Masopust – období plné masek, barev a veselí je tu

Barevné masky, průvod, tradice, zvyky a jídlo. Je tu masopust!

Masopust držíme…

 

Snad každý z nás se někdy zúčastnil karnevalu, snad každý z nás měl svou vysněnou masku, za kterou se chtěl převléknout. Ne všichni ale asi víme, jaký je původ karnevalu či masopustu.

Jako masopust označujeme období mezi Vánocemi a počátkem postní doby, tedy Popeleční středou. Někdy se jako masopust označují pouze poslední tři dny masopustního období, kdy propukaly největší oslavy v podobě tancovaček, bálů a především průvodu maškar. Původ masopustu bychom hledali v předkřesťanských oslavách konce zimy. Masopust byl dobou oslav a veselí mezi dvěma postními obdobími, kdy se měli lidé radovat, veselit a dosyta se najíst. Poté následoval 40denní půst před Velikonocemi.

Masopust si spojujeme především s tradičním průvodem maškar. Lidé v nejrůznějších maskách obcházeli ves od stavení ke stavení. Po celou dobu se zpívalo, tančilo, popíjelo, veselilo. Mezi tradičními maškarami nesměl chybět medvědář s medvědem, kobyla tvořená dvěma osobami a samozřejmě šašek, který bičem odháněl lidi bez masek. Maškar bylo ale mnohem více, potkat jste tak mohli třeba hejtmana, bábu s nůší, ženicha s nevěstou, kata, čerta, kominíka nebo myslivce.

masopustní omalovánka

Pokud si chcete s dětmi popovídat o masopustu, můžete využít naši omalovánku s tradičními masopustními symboly a maškarami.

Ke stažení ZDE

Další příspěvky

Pirátské léto pro děti

Pirátské léto pro děti

Jak si spolu s dětmi užít léto na plno? Jak zabavit děti v létě? Nápady na hry a aktivity pro děti přes letní prázdniny? To vše jsme pro vás přichystali - užijte si pirátské léto! Nechte se inspirovat, vytiskněte si pirátskou mapu a vydejte se spolu s námi za letním...

Bezinková víla

Bezinková víla

Vyrábíte s dětmi bezovou šťávu či sirup? A co tak ji letos vyrobit spolu s Bezinkovou vílou. Tvoření je díky nutnosti tavné pistole spíše pro starší děti, ale s pomocí rodičů ji klidně zvládnou vyrobit i děti od 4 let.

Náhrdelník ze smršťovací fólie

Náhrdelník ze smršťovací fólie

Chcete s dětmi kouzlit? Pak použijte smršťovací fólii! Uvidíte, jak nadšené děti budou. Můžete z ní vyrobit krásné náhrdelníky, náramky i přívěsky, ať už třeba na čarodějnický karneval nebo jako dárek ke dni matek!Smršťovací fólie je malý zázrak, který děti doslova...